Om knappt två veckor så fyller Freja Lundell 14 år och i just den åldersklassen tävlade hon på Götalandsmästerskapen i helgen. Ett mästerskap som avgjordes i ”Tresteget” i Varberg och där Freja var med på 60 meter.
Och det gick bra.
Personbästa i båda de två loppen hon sprang.
I försöken noterade hon 8,72 på banan åtta. Och från den ena sidan till den andra.
För när det sedan var dags för semifinalen, någon timma senare, så var Freja placerad på banan ett. Något som hon verkade trivias ännu bättre på.
Och personbästa nummer tvåa för dagen, då hon klockades för 8,70, och var 21/100 från att får springa finalen i klassen.
Frejas nya pers på 8,70 kan jämföras med åttondeplatsen i finalen – den var 8,62.
Bra insats av Freja som i år har sprungit fem stycken lopp – alla på nya personbästan – med andra ord så har hon sänkt sig i varje lopp under säsongen.
I sommar blir det nya distanser då 60 meter kommer bytas ut mot 80 meter.
Och förhoppningsvis så kommer det vara fler från Ymer friidrott när det är utomshus-GM i mitten av september (13-14/9) när IK Vikingen och Bohus IF arrangerar utomhus-GM i Göteborg.
Att Freja kommer att blir uttagen är väl en självklarhet efter den här inomhussäsongen.
Text: Hasse Sjögren